Anyang to nowoczesne miasto, w którym znajdowała się ostatnia stolica chińskiej dynastii Shang (ok. 1766-ok. 1122 p.n.e.). Odkrycie tam na początku XX wieku zapisanych na kości wyroczni i naukowe wykopaliska w tym miejscu rozpoczęte w 1928 roku zakończyły debatę na temat tego, czy dynastia Shang istniała naprawdę. Znajduje się na południe od Żółtej Rzeki w dzisiejszej prowincji Henan. Dynastia Shang, założona przez Tanga Pomyślnego, kilkakrotnie przenosiła swoją stolicę.

Odkrycie ruin ery Shang w Anyang nastąpiło przez przypadek. W Pekinie w 1900 roku zachorował antykwariusz, a wśród przepisanych mu składników tradycyjnej medycyny znajdowały się fragmenty starych kości noszące nacięte ślady. Aptekarz nazwał je kośćmi smoka. Ten uczony i jego przyjaciel zbadali pochodzenie kości i wyśledzili je do Anyang, gdzie rolnicy znaleźli je podczas wykopalisk. Zaczęli zbierać kości i rozszyfrowywać znajdujące się na nich zapiski, które uznali za najwcześniejsze zachowane przykłady pisanego języka chińskiego.

Wykopaliska archeologiczne wokół Anyang odkryły fundamenty budynków pałacowych i innych, ale nie znaleziono murów miejskich. Znaleźli także królewski cmentarz z 11 dużymi grobowcami, uważanymi za należące do królów, które zostały okradzione w minionych stuleciach. To uwierzytelnia starożytne teksty, które identyfikują 12 królów, którzy rządzili w ostatnie lata istnienia dynastii, ale ostatni z nich zmarł w swoim płonącym pałacu i dlatego nie otrzymał królewskiego pochówku. W 1976 roku odkryto nienaruszony grobowiec należący do Fu Hao (Tady Hao), żony króla Wudinga. Chociaż jej ciało i trumna zostały zniszczone przez czas i wodę, znaleziono ponad 1600 obiektów pochówku, niektóre z napisami, w tym jej imię, na wyszukanych brązowych naczyniach rytualnych. Naczynia z brązu, rzeźby z jadeitu, kości słoniowej i kamienia oraz inne przedmioty ukazują zaawansowaną kulturę materialną późnej ery Shang.

Ponad 20000 fragmentów kości wyroczni (na łopatkach bydła i skorupach żółwi) dostarcza ważnych informacji na temat historii Shangów. Królowie często zadawali pytania i szukali odpowiedzi od boga Shangdi w sprawach takich jak wojna i pokój, rolnictwo, pogoda, polowania, ciąże królowych i znaczenie zjawisk naturalnych. Pytania, odpowiedzi, a czasami wynik zawierają daty, imiona władców i ich relacje z poprzednimi władcami, w tym z epoki sprzed Anyang. Zachowały się w archiwach królewskich. Pismo jest już wyrafinowane i musiało się rozwijać przez długi czas, ale nie znaleziono wcześniejszych dowodów na pisanie. Jest przodkiem współczesnego pisanego języka chińskiego, a rozszyfrowanie znaków i informacji dostarczonych z dowodów archeologicznych umożliwiło historykom zrekonstruowanie historii Shang.

Podziel się z kolegami

Dodaj komentarz