Eleusis było miastem w Attyce w Grecji, położonym około 18 km na północny zachód od Aten. Od najwcześniejszych czasów Eleusis było związane z eleuzyńskimi misteryjnymi obrzędami Demeter, postaci Bogini Matki i macierzyńskiej postaci mocy, oraz z rozwojem kultu, który istniał od wczesnej kultury greckiej na wyspach Cyklady. Festiwale takie jak Misteria Eleuzyjskie były częścią corocznych obchodów narodzin i odrodzenia na wczesnym Morzu Śródziemnym.

Obrzędy obejmowały również kult boga wina Bachusa (lub Dionizosa). Chociaż Ateny przejęły obrzędy około 600 r. p.n.e., istnieje wiele dowodów na to, że tajemnicze obrzędy wywodzą się od początku cywilizacji greckiej i stanowiły część kultów Bogini Matki, które można było znaleźć zarówno w zachodniej, jak i wschodniej części Morza Śródziemnego w czasach starożytnych. Święta, jako obrzędy płodności, mogą być w pełni zrozumiane tylko wtedy, gdy postrzega się je jako pierwszy akt dwuaktowego dorocznego dramatu. To, co było właściwie pierwszym aktem, odbyło się wiosną w Agrae, Mniejsze Tajemnice. Odpowiada to tradycyjnemu czasowi siewu nowych plonów i radości odrodzenia. Tajemnicze świętowanie w Eleusis oznaczało nie tylko żniwa, ale także nadzieję, że życie powróci po zimie, gdy Persefona, córka Demeter, wróci z Zaświatów, czyli Hadesu.

Możliwe, że w najdawniejszych czasach misteria obejmowały także składanie ofiar z ludzi, z przelaniem krwi ofiary ofiarowanej w celu przywrócenia ziemi żyzności. Nawet w klasyczne czasy greckie po roku 600 p.n.e. obchody misteriów eleuzyjskich stanowiły kamień milowy w religii greckiej. Jednak coś — tabu lub obawa przed odwetem ze strony bogów lub tych, którzy celebrowali misteria — powstrzymywało nawet najbardziej racjonalne nurty tamtych czasów przed relacjonowaniem tego, co wydarzyło się podczas Misteriów Eleuzyjskich, a nawet budynków używanych do ich celebracji.

Podziel się z kolegami

Dodaj komentarz