5 października 1285 roku na tron Francji wstąpił Filip IV zwany Pięknym, który przeszedł do historii jako pierwszy francuski władca, który przeciwstawił się królowi Anglii, Edwardowi I w sporze o tereny Akwitanii.

Urodził się w 1268 roku w Fontainebleau. Już od pierwszych lat swojego panowania toczył wspomniany wyżej spór o Akwitanię, którą udało mu się zając w 1293 roku. Podbił też w 1304 rejony Flandrii, która stanowiła w tamtych czasach znakomite miejsce do prowadzenia handlu, ze względu na jej wysoką zamożność. Filip prawie bezustannie starał się powiększać terytorium swojego kraju poprzez liczne wojny, jakie prowadził. Wymagały one oczywiście olbrzymich nakładów pieniężnych , toteż Filip IV Piękny na świecie kojarzony był z licznymi grabieżami i konfiskatami majątków, szczególnie lombardzkich bankierów. Zasłynął też z nałożenia na duchowieństwo specjalnego podatku, który musieli spłacać. Wszelkie środki materialne jakie pozyskał przeznaczał tylko i wyłącznie na wojny i podboje, a nie jak rozsądny władca na rozwój swojego kraju. Gdy Filip stworzył specjalne sądy nad duchownymi, aby wyciągnąć od nich jeszcze większe ilości pieniędzy, urzędujący wtedy papież Bonifacy VIII ogłosił publiczny zamiar ekskomunikowania go. Wkrótce jednak w państwie papieskim wybuchła wojna domowa, między możnymi skłóconych ze sobą rodów, a sam papież zginął w niej w 1303 roku. Gdy Filip dowiedział się o tym kazał wykopać zwłoki papieża i spalić go na stosie jako heretyka.

Następni papieże wybierani kolejno przez konklawe począwszy od Klemensa V ulegali naciskom Filipa, szukając we Francji militarnej protekcji. Dodatkowo dwory papieskie zostały przeniesione do Awinionu, co całkowicie podporządkowało i uzależniło papiestwo od Cesarstwa Francuskiego. W podobny, bezwzględny sposób Filip rozprawił się z Zakonem Templariuszy, który utworzono w XII wieku w Jerozolimie. Za zgodą papieża wytoczył im proces sądowy, w którym przyjął rolę zwierzchnika Jerozolimy. W wyniku procesu kilkudziesięciu braci z zakonu zostało spalonych na stosie, a majątek zakonu został skonfiskowany przez króla. Za czasów panowania Filipa, właściwie tylko jedno miasto zostało należycie rozwinięte. Był to Paryż, który w tamtym okresie liczył 200 tysięcy mieszkańców, będąc tym samym jednym z największych miast Europy. Filip Piękny zmarł w 1314 roku, a po nim panowało jeszcze trzech władców z dynastii Kapetyngów, do której należał.