Eugene Burton Ely to nazwisko znane w historii amerykańskiego lotnictwa. To on jako pierwszy na świecie wylądował samolotem na pokładzie okrętu.

Ely urodził się 21 października 1886 roku w mieście Davenport w stanie Iowa. W 1904 roku ukończył uniwersytet stanowy  w mieście Des Moines, po czym przeniósł i osiedlił się w Kalifornii. Zajmował się wtedy, jak zresztą większość ludzi mających techniczne wykształcenie, wyścigami samochodowymi. W 1907 roku ożenił się z niejaką Mabel Hall. Trzy lata później przeniósł się ze swoją żoną do Portland, znajdującego się znów w innym stanie – Oregon. Tam zatrudnił go słynny wtedy dealer samochodowy Henry Wemme. Pracował z powodzeniem jako sprzedawca jego samochodów zyskując sobie tym samym przychylność i zaufanie szefa. Wemme, posiadający spory majątek wykupił wtedy jeden z nowo powstałych samolotów, które zbudował Glenn Curtis. Jednocześnie został przedstawicielem Curtisa na północny zachód USA. Wtedy to Ely, posiadając już spore doświadczenie z samochodami zaoferował swe usługi w charakterze pilota. Już przy pierwszym locie rozbił samolot podchodząc do lądowania. Odkupił jednak wrak i sam go wyremontował po czym zaczął uczyć się pilotażu.

Uczestniczył też w różnorakich imprezach lotniczych, a w 1910 roku spotkał samego Curtisa i został zatrudniony jako jeden z jego pilotów startując na różnorakich pokazach lotniczych. W październiku 1910 roku, w Minneapolis Ely i Curtis spotkali komandora Washington’a  Chambers’a  z marynarki wojennej USA, który miał za zadanie sprawdzić przydatność nowych samolotów dla armii państwowej. Ely aby zaprezentować możliwości maszyny, podjął się startu z pokładu jednego z okrętów marynarki.

14 listopada 1910 roku na jednym z okrętów wybudowano prowizoryczną, drewnianą platformę z której Ely pilotując samolot „Hudson Flyer” z sukcesem wystartował, pomimo tego, że jego samolot niemal wylądował w wodzie. Wyczyn Ely’ego został opisany w prasie, a on sam stał się w ten sposób pionierem lotnictwa morskiego. Po dwóch miesiącach Ely podjął się jednak trudniejszej próby, lądowania na okręcie. Próba była udana głównie dzięki pomysłowi Ely’ego, który przygotował na pokładzie szereg poprzecznych lin z podwiązanymi workami z piaskiem, które zaczepiając o samolot podczas lądowania pozwoliły mu bezpiecznie wyhamować. Pomysł, pomimo oryginalności, został wprowadzony w życie w postaci lotniskowców dopiero w latach 20 ubiegłego wieku. Ely zginął podczas jednego z pokazów lotniczych, w którym brał udział, 19 października 1911 roku, w mieście Macon.