W 1940 roku wybuchła wojna francusko-tajlandzka, której celem były Indochiny. Jedną z większych bitew tej wojny była  morska bitwa pod Ko Chang stoczona 17 stycznia 1941.

Na wybuch tego konfliktu wpłynął podbój Francji przez hitlerowskie Niemcy w 1940 roku. Gdy utworzono proniemiecki rząd Vichy, Francuzi przestali mieć praktycznie kontrolę nad swoimi koloniami w rejonie Indochin, gdyż byli zaangażowani w sprawy polityczne w kraju. Wtedy to Tajlandia, chcąc wykorzystać chwilową niemoc Francji postanowiła przejąć owe kolonie. Incydent ten doprowadził do wojny między oboma państwami, wojny toczonej głównie na lądzie, z jednym wyjątkiem bitwy pod Ko Chang właśnie. Gdy wieczorem, 16 stycznia francuski samolot zwiadowczy odkrył kilka okrętów tajlandzkich wokół wysepek niedaleko Ko Chang, Francuzi wysłali tam swoją flotę stacjonującą w pobliżu.

Warto wspomnieć, że siły wodne armii tajlandzkiej były wtedy znikome, a i okręty jak również ich wyposażenie stało na o wiele niższym poziomie niż to francuskie. Dodatkowo Francuzi schowali swoje okręty za niewielkimi wyspami, czym kompletnie zaskoczyli wroga, atakując dodatkowo z trzech różnych stron. Trzy tajlandzkie torpedowce stacjonujące wokół wysp zostały niemal natychmiast zatopione. Były to okręty o nazwach : „Cionburi”, „Songkla”, „Trat”. Na pomoc ostrzeliwanym okrętom wyruszył inny tajlandzki niszczyciel „Dhonburi”. Był on okrętem, do którego zadań należała ochrona wybrzeża, toteż gdy ruszył na pomoc kolegom w środku zatoki odsłonił niemal całą drogę dla ewentualnego ataku nieprzyjaciela. Został on jednak poważnie uszkodzony przez salwy z okrętów francuskich i musiał wycofać się na płyciznę, na którą Francuzi z uwagi na większe zanurzenie nie mogli się dostać. „Dhonburi” zatonął kilka godzin później podobnie jak większość floty tajlandzkiej, co przechyliło szalę ostatecznego zwycięstwa na stronę francuską.

Cała operacja była śmiałym przedsięwzięciem ze strony Francuzów, gdyż okręty nie były przystosowane do tego typu akcji, brakowało również załogi. Wynik bitwy nie był jednak rozstrzygający dla losów całej wojny, która zakończyła się 31 stycznia, głównie pod presją Japonii.  

Podziel się z kolegami