Ferdynand Magellan i jego odkrycia

20 Września 1519 roku portugalski żeglarz zdecydował się na podróż, na którą w tamtych czasach nikt nie miał odwagi. Nazywał się Ferdynand Magellan.

Już w wieku 20 lat przyszło mu po raz pierwszy wypłynąć na morze. W 1505 roku dopłynął pomyślnie do Indii tworząc po drodze różnorakie bazy wojskowe i morskie. Kolejnym znaczącym osiągnięciem Magellana była wyprawa na tak zwane Wyspy Korzenne (dzisiaj wchodzące w skład Indonezji), po których, w 1510 roku został mianowany na kapitana. Odznaczenie to stracił jednak gdy jego przełożeni dowiedzieli się o jego potajemnych wyprawach na wschód bez ich pozwolenia. W ramach rekompensaty za swoje nieodpowiedzialne zachowanie Magellan został wysłany w 1511 roku do Maroka, w którym to 2 lata później stoczył zacięty bój z muzułmanami w bitwie pod Azamor. Pomimo, że został ranny i odznaczony kilkoma medalami był oskarżany o nielegalny handel z muzułmanami właśnie, a taka opinia o jego czynach została wysłana bezpośrednio do Portugalii. Konflikt Magellana z Portugalią, więc przede wszystkim z królem Manuelem I przybrał na sile, gdy ten w maju 1514 roku odmówił Ferdynandowi dalszej służby w szeregach królewskich. Wtedy to Magellan formalnie zrzekł się obywatelstwa portugalskiego i wyjechał do Hiszpanii zmieniając przy tym swoje nazwisko na bardziej hiszpańsko brzmiące Fernando de Magallanes.

W przeciągu kolejnych 3 lat Magellan zaaklimatyzował się w swojej nowej ojczyźnie zdobywając zaufanie tak znaczących osobistości jak Juana de Aranda, jednego z oficjeli Sewilli, w której zamieszkał, nastoletniego wtedy króla Karola I czy Ruya Faleiro, astronoma a zarazem uchodźcy portugalskiego, który pomógł Magellanowi pozyskać fundusze na jego kolejne wyprawy. Kluczowym momentem wypraw Magellana okazał się dzień odkrycia przez niego mapy sporządzonej przez hiszpańskich kartografów na podstawie poprzednich podróży. Ukazywała ona tak zwane Rio de la Plata , rodzaj delty w kształcie zatoki znajdującej się niedaleko Ameryki Południowej stanowiącej ostateczne przejście na Ocean Spokojny.

Po uzyskaniu zgody i kolejnych funduszy od króla Karola Magellan wyruszył 20 września 1519 roku na wyprawę, która okazała się być ostatnią w jego życiu. Po wymknięciu się flocie portugalskiej, która zaczęła go ścigać Magellan dopłynął najpierw do równika (20listopada), a następnie do brzegu Brazylii(6 grudnia). W styczniu 1520 roku załoga dopłynęła w końcu do Rio de la Plata, ale zaskoczył ich nagły atak zimy, którą Magellan zdecydował się spędzić w Patagonii, rozbijając tam obóz. 21 października 1520 roku flota Magellana odkryła wąskie przejście łączące Atlantyk i Pacyfik. Przejście to z racji swoich niewielkich rozmiarów Magellan nazwał Cieśniną Wszystkich Świętych, dzisiaj nazywamy ją Cieśniną Magellana. Pod koniec listopada cała flota wypłynęła na południowy Pacyfik, a dzisiejsze nazewnictwo Ocean Spokojny zawdzięczamy również Magellanowi, który nazwał go tak ze względu na spokojne warunki do żeglugi jakie wtedy napotkał. W lutym 1521 roku załoga, licząca już tylko 150 osób ( z ok. 300 ) dotarła do Marianów, zwanych dzisiaj Wyspami Złodziejskimi, a kilka dni później opłynęła archipelag filipiński. Magellan był w stanie porozumiewać się z rdzennymi mieszkańcami tamtych rejonów gdyż jego tłumacz rozumiał dobrze ich język. Nie wszyscy Filipińczycy byli jednak nastawieni pokojowo, stąd też 27 kwietnia 1521 roku doszło do potyczki na wyspie Mactan, podczas której Ferdynand Magellan został śmiertelnie ranny i poniósł śmierć. Tłumacz Magellana, znany jedynie jako Enrique stał się wolą Ferdynanda wolnym człowiekiem i to on był pierwszym żeglarzem, który opłynął świat. Po wydarzeniach jakie miały miejsce pod Mactan został on jednak pojmany przez resztę załogi i wtrącony do niewoli.

Nawigatorzy 3 pozostałych w wyprawie statków zdecydowali się znaleźć drogę powrotną do Hiszpanii i przekazać wszystkie zgromadzone informacje królowi Karolowi. Nie wszyscy jednak dotarli do domu. Część z nich, zachwycona handlem i życiem mieszkańców Bornego postanowiła osiedlić się właśnie tam, inni kuszeni przez Sułtana Tidore będącego w zmowie z Portugalczykami przyłączyli się do armii muzułmańskiej. Ostatecznie 6 września 1522 roku, Victoria, jedyny statek z wyprawy, z załogą jedynie 18 ludzi dotarł do brzegu Hiszpanii. Jego ówczesny kapitan Juan Sebastián de Elcaño otrzymał od króla olbrzymią pensję i wszelakie honory jakich się domagał. Sama Hiszpania zaś na wyprawie zyskała znajomość tak egzotycznych wtedy przypraw jak goździki, a dla kontynuatorów podróży Magellana morza i oceany świata raz na zawsze stanęły otworem.