Amerigo Vespucci – krótka biografia

Amerigo Vespucci był włoskim nawigatorem, którego imieniem nazwano Amerykę. Urodził się 9 marca 1454 we Florencji, zmarł 22 lutego 1512 w Sewilli w Hiszpanii. Amerigo był wychowywany i studiowany przez swojego wuja Antoniusa Vespucciego, słynnego naukowca. W 1490 roku udał się jako kupiec do Hiszpanii, gdzie w Sewilli wstąpił do włoskiego urzędu handlowego. Ponieważ sprzęt i statki drugiej i trzeciej wyprawy Kolumba byli pod opieką tego biura, Amerigo Vespucci miał okazję zapoznać się z Kolumbem i ostatecznie zdecydował się na eksplorację nowej, otwartej przez niego części świata.

W 1499 Amerigo Vespucci wziął udział w wyprawie admirała Alonso Goyeda do Surinamu; w czerwcu następnego roku wrócił do Hiszpanii i udał się do Portugalii. Stąd Vespucci najprawdopodobniej towarzyszył w latach 1499 – 1500 Pinsonowi, który odbył podróż do Brazylii i Indii Zachodnich. W latach 1501 – 1504. Amerigo Vespucci odbył jeszcze dwie wyprawy do Ameryki na portugalskich statkach, podczas których eksplorował głównie wybrzeże Brazylii aż do Przylądka Cananea (25°S), być może nawet nieco dalej na południe. Za namową Kolumba w 1505 ponownie wstąpił do hiszpańskiej służby, w 1508 został mianowany głównym nawigatorem wypraw do Indii i jednocześnie otrzymał prawa obywatelstwa hiszpańskiego. Wiadomość, że w 1507 roku Amerigo Vespucci odbył piątą podróż do Ameryki, jest niewiarygodna.

Propozycja nazwania Nowego Świata imieniem Amerigo została złożona, po raz pierwszy, jak udowodnił Humboldt, bez jego wiedzy, przez niemieckiego drukarza Martina Waldseemüllera z Saint-Dieu w Lotaryngii. Ostatni w 1507 roku w znanym dziele „Cosmographiae introductio etc.” opublikował pod tytułem „Hylacomylus” opis podróży Vespucciego. Propozycja Waldseemüllera szybko zyskała powszechną akceptację. W XIX wieku uczony Marco próbował udowodnić, że nazwa Ameryka pochodzi od plemienia Indian amerykańskich lub od pasma górskiego w Nikaragui o tej samej nazwie, a Vespucci dopiero później zmienił swoje pierwotne imię na „Alberico”. Jednak później okazało się, że to założenie było bezpodstawne.