Afganistan za czasów Talibów

Przejęcie władzy w Afganistanie przez Talibów i związane z tym dalsze losy kraju i jego obywateli.

Samo słowo talib oznacza studenta szkół koranicznych w Pakistanie. U podwalin ruchu Talibów leżały środki finansowe dostarczane przez Arabię Saudyjską oraz wywiad pakistański ISI, który widział w nim wygodny instrument penetracji i kontroli sąsiedniego Afganistanu. Talibowie mieli być narzędziem politycznej ofensywy z Pakistanu przez Afganistan do Wspólnoty Państw Niepodległych. W 1996 roku Talibowie zajęli Kabul, a w ciągu następnych dwóch lat opanowali większość terytorium Afganistanu. Na czele ruchu talibów stał dawny wiejski mułła Mohammad Omar, który obwołał się emirem, a kraj nazwał Islamskim Emiratem Afganistanu. Tylko trzy kraje uznały ten kraj, a były to Pakistan, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W krótkim czasie społeczeństwu afgańskiemu narzucono reguły szariatu, czyli prawa islamskiego stosowanego według najradykalniejszej wykładni. Nowe porządki uderzyły w szczególności w kobiety żyjące w miastach. Zakazano kobietom pracy zarobkowej oraz zezwolono na przebywanie poza domem tylko w towarzystwie mężczyzny będącego członkiem rodziny, ograniczono im dostęp do opieki medycznej wprowadzając zakaz dotykania ich ciała przez obcego mężczyznę, dziewczęta usunięto ze szkół.

Główne restrykcje za panowania Talibów w Afganistanie.

Afganistan stał się miejscem rozgrywek politycznych i religijnych. Istnienie państwa za czasów Osamy bin Ladena.

Za panowania Talików kobiety wychodząc z domu musiały nosić strój zwany burka, zakrywający ciało od stóp do głów, w którym na świat można było patrzeć przez przesłonięty siatką wizjer. Uregulowano tez wygląd i odzienie mężczyzn, na które składała się broda, zawój na głowie i zakaz noszenia odzieży europejskiej. Zakazano też uprawiania sportu, oglądania telewizji, słuchania muzyki zniszczono wszelki sprzęt. Wszystko to wprowadzano i egzekwowano w sposób barbarzyński. Na porządku dziennym były publiczne egzekucje, kamieniowanie, obcinanie dłoni. Zarządzono też widoczne oznakowanie domów i odzieży afgańskich wyznawców buddyzmu. Usunięto zagraniczne organizacje humanitarne niosące pomoc ludziom.

Wiosną 2001 roku zniszczono pochodzący z VI wieku naszej ery monumentalne rzeźby Buddy z Bamiyan, zaliczanych do światowego dziedzictwa kultury UNESCO oraz zniszczono zbiory Muzeum Narodowego w Kabulu. W 1996 roku na stałe przeniósł się Saudyjczyk Osama bin Laden, gdzie znalazł miejsce dla swojej organizacji terrorystycznej Al.-Kaida. W zamian za to organizacja ta brała udział w różnych misjach w interesie reżimu. Symbiozę Al.-Kaidy i reżimu talibskiego utrwaliło małżeństwo córki mułły Omara z Osamą bin Ladenem. Działalność tej organizacji stała się źródłem wielkich napięć w regionie. Sąsiednie kraje obawiały się rozlania na ich tereny fali islamizmu. Dlatego też wspierały opozycję antytalibów. Iran był bardzo zaniepokojony rozbiciem polityczno-wojskowych organizacji afgańskich szyitów i ich dyskryminacją. Jednak opinia światowa nie dostrzegała zagrożenia, a sytuacja Afganistanu zmieniła się dopiero po 11 września 2001 roku.