Margaret Thatcher – biografia

4 maja 1979 roku, Margaret Thatcher startując w wyborach parlamentarnych z ramienia Partii Konserwatywnej została wybrana premierem Wielkiej Brytanii. Jest to dobry moment by przybliżyć jej sylwetkę.

Dzieciństwo spędzone w miejscowości Grantham odegrało znaczącą rolę w kształtowaniu jej przyszłych uwarunkowań politycznych. Jej rodzice byli metodystami, a w rodzinie panowała tradycja, wzajemne poszanowanie i pomoc, ale przede wszystkim nastawienie na sukces. Taka też szybko stała się Margaret, co zaowocowało dostaniem się na Oxford. Podczas studiów została wybrana przewodniczącą studenckiej organizacji konserwatywnej dzięki czemu miała okazje poznać wielu prominentnych polityków reprezentujących właśnie konserwatywne poglądy. Już wtedy zauważono w niej talent jakiego wcześniej nikt nie posiadał.

W odróżnieniu od wielu konserwatystów Thatcher nie miała najmniejszych problemów z przemawianiem i debatowaniem z ludźmi przejawiających nawet zgoła odmienne nurty polityczne. Przebywała wtedy w mieście Dartford, rozwijając swoją polityczną karierę. Tam też poznała swojego przyszłego męża- Denisa, z którym stanęła na ślubnym kobiercu w 1951 roku. Lata 50. to kariera prawnicza ze specjalizacją w podatkach. Kariera tak dobrze rozwijana, że w 1959 roku Thatcher została wybrana do parlamentu. Na początku lat 70. została otrzymała tekę ministra edukacji, a przyszłe lata były dla niej ciężkim testem zarówno odwagi jak i profesjonalizmu. Thatcher mająca poglądy prawicowe spotkała się z ogromnym atakiem na swoją osobę zarówno ze strony środowiska studenckiego, jak i opozycji. Jej przemówienia były przerywane gwizdami, a pro-opozycyjna prasa nie zostawiała na minister suchej nitki.

Pomimo bardzo widocznych lewicowych przemian w kraju poradziła sobie na stanowisku ministra edukacji wprowadzając kilka istotnych dla dzisiejszego szkolnictwa na Wyspach reform. Gdy został wybrany lewicowy, rząd Thatcher uwikłana była w wewnętrzną walkę polityczną o przewodnictwo w Partii Konserwatywnej. Walkę, którą wygrała w 1975 roku stając się tym samym pierwszą kobietą w historii, która poprowadziła partię polityczną z zachodu będąc jednocześnie liderem opozycji. Zacięta walka z rządem oraz szeroko zakrojone obietnice przedwyborcze pozwoliły Margaret Thatcher zasiąść na fotelu premiera już w 1979 roku. Już od początku swojej kadencji spotkała się z olbrzymim problemem gospodarczym oraz z coraz bardziej zwiększającą się inflacją, co zmusiło ją do radykalnego podniesienia podatków w całym kraju. Taki krok, jak nie trudno się domyśleć przysporzył jej raczej wrogów niż przyjaciół jednak już w następnych latach okazało się, że było to jedyne wyjście by uratować brytyjską ekonomię. Elektorat był pod sporym wrażeniem polityki swojej nowej pani premier. W osobie Thatcher Brytyjczycy widzieli prawdziwego lidera, mającego głowę na karku i podejmującego jedynie słuszne decyzje. Na efekty nie trzeba było czekać długo, Wielka Brytania zaczęła rozwijać się w bardzo szybkim tempie, a sama Thatcher została ponownie wybrana premierem w latach 1983 i później w 1987.

W 1990 roku została przyjęta do ekslusywnego grona w Izbie Lordów. Lady Thatcher, bo tak należy ją nazywać po 1990 roku, po dziś dzień jest jedną z najbardziej znanych politycznych osobowości, stawianą nie raz za przykład właściwego postępowania w trudnej i niekiedy bardzo zróżnicowanej rzeczywistości partii politycznych. Jak w przypadku każdej publicznej osobowości, tak również w tym nie obeszło się bez słów krytyki. Przeciwnicy Thatcher zarzucają jej zbyt ostry styl prowadzenia polityki, określając ją jakże obrazowym stwierdzeniem „żelazna dama”. Inni uważają, że będąc premierem kierowała się jedynie swoimi partykularnymi interesami nie dbając o dobro kraju. Jedno jest pewne, Margaret Thatcher była i pozostanie częścią historii Wielkiej Brytanii, historii mającej fundamentalne znaczenie dla jej rozwoju.