Autonomia Palestyńska

Zachodni brzeg Jordanu oraz strefa Gazy tworzą razem obszar, który nazywamy państwem Palestyńskim. Na jego terenie znajduje się tak zwana Autonomia Palestyńska, która stanowi tymczasową strukturę administracyjną.

Państwo Palestyna powstało w 1988 roku, a zostało proklamowane przez Palestyńską Radę Narodową. Według prawa międzynarodowego jednak nie jest państwem w pełnym tego słowa znaczeniu gdyż nie posiada suwerenności nad żadnym obszarem. Sama autonomia powstała 6 lat później, w 1994 roku w wyniku porozumień w norweskim mieście Oslo. Miała ona stanowić tymczasowy rząd zarządzający obszarem na okres 5 lat, dopóki nie zostanie podpisane ostateczne porozumienie. Do podpisania porozumienia jednak nie doszło, a Autonomia Palestyńska działa po dziś dzień. Pierwszym jej przywódcą został Jaser Arafat, który w 1996 roku rozpisał wybory do Palestyńskiej Rady Legislacyjnej stanowiącej tamtejszy parlament. Wybory wygrała partia Fatah, a przewodniczącym został Ahmed Korei.

Gdy w 2004 roku umarł Arafat jego obowiązki przejął tymczasowo Rauhi Fattuh. W 2006 roku nastąpiły zmiany w ordynacji wyborczej i udało się rozpisać wybory w strefie Gazy, na zachodnim brzegu Jordanu i w Jerozolimie wschodniej. Owe wybory okazały się klęską dla Fatah, a władzę w Autonomii objęło radykalne ugrupowanie Hamas, wcześniej oskarżane o liczne zamachy bombowe. Odbiło się to również echem na całym świecie, gdy Stany Zjednoczone i Unia Europejska odcięła jakąkolwiek pomoc dla obszaru. W 2007 roku nowy prezydent Abbas rozwiązał parlament i rząd co doprowadziło jedynie do eskalacji konfliktu.

Dziś w państwie Palestyńskim w strefie Gazy faktycznie rządzi Hamas, na zachodnim brzegu zaś władzę sprawuje wojsko sprzymierzone z ugrupowaniem Fatah. Dodatkowo na terenie Palestyny działa tak zwana Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Jest ona polityczną organizacją reprezentującą interesy arabów na tym terytorium. Współdziała ona z licznymi ugrupowaniami w tym ze słynnym już Al-Fatah, które od lat dąży do likwidacji państwa izraelskiego.