Monte Cassino – krótko

W 1944 roku, pod koniec Drugiej Wojny Światowej miała miejsce seria bitew pod włoskim klasztorem Monte Cassino. Bitwy te, szczególnie druga rozpoczęta 15 lutego, miały kluczowe znaczenie dla dalszych losów wojennych.

Gdy Alianci w 1943 roku wykonali udanego desantu na Sycylii, sytuacja Włoch, będących przecież sprzymierzeńcem Niemiec stała się niemal beznadziejna. Wtedy to III Rzesza zaczęła budować liczne umocnienia wokół wzgórza Monte Cassino, zdając sobie sprawę ze strategicznego położenia owego miejsca. Pas umocnień zbudowany u podnóży Monte Cassino przeszedł do historii jako Linia Gustawa i była jedną z najmocniej ufortyfikowanych terenów na frontach II Wojny Światowej. Kilka naprawdę przemyślanych ataków alianckich nie było w stanie sforsować Lini Gustawa, co więcej nie pomógł również ostrzał artyleryjski. Ataki na klasztor w drugiej bitwie pod Monte Cassino przeprowadzone były w trzech fazach, wszystkie trzy jednak zakończyły się klęską. Samo uderzenie 15 lutego było częścią drugiej operacji  kryptonimie Avegner.

Całą akcję rozpoczęła 2. dywizja nowozelandzka, mająca za zadanie wspomóc oddziały zaatakowane pod Anzio przez armię niemiecką. Nowozelandczycy zaatakowali Monte Cassino przy wykorzystania wsparcia lotniczego i artyleryjskiego. Już jednak 18 lutego musieli zarządzić odwrót ponosząc duże straty. Jak powszechnie wiadomo, Monte Cassino zostało zdobyte dopiero dzięki atakom polskiej armii, dowodzonej przez jednego z największych dowódców w historii Polski, generała Władysława Andersa. Operacja ta przeszła do historii pod kryptonimem Diadem, a walki jakie toczyły polskie oddziały były jednymi z najkrwawszych na froncie zachodnim. Do dziś upamiętnia to wydarzenie polski cmentarz położony u podnóża Monte Cassino, na którym spoczywa również generał Anders. Nie jest również tajemnicą, że władze PRL starały się pomniejszyć znaczenie owej bitwy, głównie ze względu na osobę Andersa, któremu przecież odebrano polskie obywatelstwo, Polacy jednak nie zapomnieli ani o swoim generale, ani o dzielnych żołnierzach, którzy oddali życie w imię wolności.