Bitwa pod Abukir w 1801 roku była jedną z ostatnich bitew egipskiej wyprawy Bonapartego.

1 marca 1801 roku w egipskiej zatoce Abukir pojawiła się flota angielska, składająca się ze 135 okrętów wojskowych i transportowych, pod dowództwem admirała Keitha, z korpusem desantowym generała Abercrombiego. Do 8 marca wiatry uniemożliwiały lądowanie, ale tego dnia o świcie Brytyjczycy rozpoczęli lądowanie i dzięki znacznej liczbie sprzętu pływającego naraz wyrzucono na brzeg 6000 osób.

Francuski generał Friant, który przybył na miejsce lądowania, miał tylko 1600 żołnierzy i kilka dział. Angielskie kanonierki zepchnęły ogniem Francuzów za wydmy i lądowanie odbyło się bez przeszkód. Po tym wybuchła gorąca bitwa pod Abukir, w której Francuzi stracili 400 ludzi i dwa działa, ale i tak musieli się wycofać przed przeważającymi siłami Brytyjczyków.

Ci ostatni drogo zapłacili za to zwycięstwo: stracili 1200 ludzi. Dalsze lądowanie 18-tysięcznego korpusu brytyjskiego przebiegało już bez ingerencji Francuzów i zakończyło się 9 marca. Kampania, która rozpoczęła się tym lądowaniem, doprowadziła do kapitulacji francuskiej armii egipskiej i utraty Egiptu przez Francuzów.