Theodore Roosevelt – krótko

27 października 1858 roku w Nowym Jorku urodziła się jedna z ważniejszych postaci w historii Stanów Zjednoczonych. Na początku wojskowy, następnie gubernator, w końcu 26 prezydent USA – Theodore Roosevelt.

Jak na przyszłego prezydenta przystało urodził się w bogatej rodzinie. Od początku życia jego bolączką było słabe zdrowie, co jednak tylko wzmogło w nim wolę walki i przetrwania. Życie nie rozpieszczało Theodora. W 1884 roku w tym samym dniu zmarły jego żona i matka, a on sam zamknął się na swojej farmie w Badlands gdzie spędził samotnie 2 lata.

Gdy w 1898 roku wybuchła wojna amerykańsko-hiszpańska od razu zaciągnął się do armii. W bitwie pod San Juan poprowadził swój pułk do zwycięstwa i stał się jednym z wielu bohaterów tej wojny. Biorąc pod uwagę jego zaangażowanie w wojnie wyborcy wybrali go w 1898 roku na gubernatora stanu Nowy Jork. W Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX i na początku XX wieku pojawiło się wiele grup mających sprzeczne interesy ekonomiczne. Roosevelt proponował by rząd stworzył dla tych grup równe warunki do rozwoju, a gdy już został prezydentem starał się takowy kierunek polityki utrzymać. Dodatkowo zrobił wiele dla rozwoju gospodarki  i handlu, wznawiając budowę Kanału Panamskiego, oraz postarał się o stworzenie w głowach swoich obywateli poczucia bezpieczeństwa nie akceptując powstania obcych baz wojskowych na terytorium USA.

Theodore Roosevelt jest również znany z tego, że otrzymał niegdyś pokojową nagrodę Nobla za udane mediacje po wojnie rosyjsko-japońskiej. Za czasów jego prezydentury stworzono również wiele parków narodowych czy rezerwatów przyrody, co dzisiaj stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych. Postać Roosevelta jest bardzo dobrze kojarzona w USA jak i na całym świecie nie tylko dzięki jego politycznym decyzjom, ale i dzięki temu jakim był człowiekiem. To on przyczynił się między innymi do rozpowszechnienia dziecięcej zabawki, słynnego pluszowego misia (teddy bear). Był też pierwszym prezydentem USA, który w trakcie swojego urzędowania wyjechał za granicę (do Panamy i Portoryko).