National Geographic – historia

National Geographic Society to amerykańskie towarzystwo geograficzne, które zna chyba każdy kto choć raz sięgnął po słynne czasopismo z tym właśnie tytułem. Nie każdy wie jednak, że towarzystwo to powstało już w XIX wieku.

13 stycznia 1888 roku 33 naukowców zainteresowanych stworzeniem „towarzystwa dla poszerzania i upowszechniania wiedzy geograficznej” zasiadło przy jednym stole wymieniając swoje spostrzeżenia. Doszli oni do wniosku, że towarzystwo będzie miało charakter ogólnodostępny, a jego głównym celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności ogólnej wiedzy związanej z geografią. Jednym z najbardziej znanych prezesów przyszłej organizacji był Alexander Graham Bell. To on zdecydował się też wprowadzić do życia czasopismo „National Geographic”, które ukazuje się po dziś dzień. Ukazuje się 12 razy w roku, co jakiś czas pojawiają się również numery specjalne. Charakterystyczną cechą czasopisma jest żółta obwódka.

Magazyn ten znany jest nie tylko z bardzo dobrych artykułów opisujących krajobrazy, historię czy kulturę, ale również z wysokiej jakości zdjęć. Jednym z najsłynniejszych zdjęć jakie zostały opublikowane na łamach National Geographic jest fotografia o nazwie „Afgańska Dziewczyna” przedstawiające 14 letnią wówczas uciekinierkę z charakterystycznymi zielonymi oczami. Fotografia przedstawiająca dorosłą już dziś Sharbat Gule, bo pod takim nazwiskiem zidentyfikowano dziewczynkę stała się bodajże najsłynniejszym zdjęciem jakie opublikowane w magazynie. National Geographic jest też znany z tego, że drukuje bardzo dokładne mapy konkretnych regionów, które opisuje.

Od 1995 roku magazyn ukazuje się też w różnorakich wersjach językowych w niemal 30 krajach. W Polsce National Geographic ukazuje się od 1999 roku, a jego pierwszym redaktorem naczelnym był Dariusz Raczko. National Geographic wykorzystuje również telewizję do poszerzania swojego przekazu. Początkowo poprzez dodatkowe programy, dziś jako odrębny kanał telewizyjny stanowi jeden z najbardziej lubianych i oglądanych programów.