Mykeny to starożytne miasto-państwo położone w Grecji na Półwyspie Peloponeskim, na szczycie wzgórza na niższych zboczach gór Eubea, pomiędzy dwoma jego szczytami, na drodze prowadzącej z Zatoki Argolidzkiej. Miejsce to jest zamieszkane od około 4000 roku p.n.e. w okresie neolitu. Mykeny zyskały władzę i wpływy w późnej epoce brązu (1350-1200 p.n.e.). Kultura mykeńska była pierwotnie oparta na działaniach wojennych ze względu na surową geografię, która utrudniała uprawę roli i wyzwanie pasterskie. Ci wodzowie-wojownicy w końcu stali się zdobywcami i administratorami, przynosząc grecką wiedzę na Morzu Śródziemnym.

Starożytne miasto zbudowane jest na akropolu, otoczonym potężnymi murami, z pałacem na szczycie wzgórza. Znane jako megarony, mykeńskie pałace były wielkimi salami z portykiem od frontu, podobnymi do długich domów z okresu Hellady. Te pałace były bardziej funkcjonalne i surowe niż pałace Knossos czy Akrotiri. Podobnie jak w przypadku większości cywilizacji ekspansjonistycznych, Mykeny rozszerzyły swój zasięg militarny w poszukiwaniu surowców i towarów, aby wesprzeć swoją populację. Najsłynniejszym z najazdów mykeńskich jest wojna z Troi w Azji Mniejszej. Statki najeźdźców mykeńskich wojowników podróżowały również na Kretę i do Egiptu, a nawet zachęcano ich do praktykowania piractwa. Ostatecznie najazdy przeszły na handel, a Mykeny i Krety handlowały towarami już w 1600 r. p.n.e. Mykeny przekształciły się z ośrodka wojskowego w ośrodek redystrybucji towarów wieloma drogami łączącymi je z okolicznymi miastami przybrzeżnymi. W tym czasie Mykeńczycy stopniowo przyswajali minojską technologię i umiejętności artystyczne, przekazując jednocześnie pismo linearne B, które było używane do prowadzenia ewidencji i ostatecznie przekształciło się w język grecki.

Rozwój alfabetu greckiego rozpoczął się w Fenicji, gdzie po raz pierwszy pojawił się system pisma tylko spółgłoskowego. Mykeńczycy wzięli to pismo i dodali do niego samogłoski, tworząc pismo linearne B. Alfabet ten miał 24 litery, a jego nazwa wzięła się z połączenia nazw pierwszych dwóch liter, alfa i beta. Pismo linearne B zostało użyte do zapisania historii przekazywanych przez Homera, zapisów handlowych kultur Morza Egejskiego oraz opracowanych przez nie struktur politycznych i społecznych.

Mykeńczycy podzielali wiele religijnych wierzeń minojczyków. Mykeny miały religię politeistyczną i były aktywnie synkretyczne, co oznacza, że ​​do swojego panteonu bogów dodali obcych bogów. Jednak w zapisach archeologicznych można znaleźć wiele wczesnych form hellenistycznego greckiego panteonu bogów i bogiń. Podobnie jak inne społeczeństwa monarchiczne, Mykeny chowały swoich królów w bogatych grobowcach typu tbolos, dużych komnatach wyciętych w zboczu wzgórza. Inną unikalną praktyką religijną szlachty jest maska ​​pogrzebowa nakładana na twarz.

Wraz ze wzrostem handlu z resztą wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego rosły handel praktykowany przez obywateli mykeńskich. Oprócz wojowników zaczęli się rozwijać rzemieślnicy, tacy jak robotnicy brązowi, garncarze, murarze i stolarze. Również piekarze, posłańcy, heroldowie i pasterze znajdują się w zapisie artystycznym pozostawionym na freskach i na ceramice. Zaczęły się rozwijać i kształtować mykeńskie klasy społeczne. Na szczycie społeczeństwa znajdowali się królowie i inni przywódcy wojenni. W przeciwieństwie do królów Minojczyków, królowie mykeńscy gromadzili bogactwa, którymi nie dzielili się z pospólstwem. Byli także przywódcami społeczeństwa nastawionego na wojnę i przygotowanego do inwazji. Członkowie niższego społeczeństwa, składający się z żołnierzy, chłopów, rzemieślników, chłopów pańszczyźnianych, a nawet niewolników.

Mykeny stały się centralną potęgą w luźnej konfederacji miast-państw na Morzu Egejskim. Mykeny były najsilniejsze. Ten system polityczny jest opisany w Odysei i Iliadzie Homera. Wielu uczonych uważa, że ​​Agamemnon mógł być królem Myken podczas wydarzeń wojny trojańskiej. Seria pożarów od 1250 do 1100 p.n.e. obaliła polityczną i militarną potęgę Myken. Dorowie z Argos ostatecznie podbili państwo-miasto w 468 p.n.e., a jego ludność została wygnana z ruin. Grecki pisarz Pauzaniasz odwiedził Mykeny w II wieku n.e. i poinformował, że od jakiegoś czasu jest opuszczony. Polityczny wpływ Myken na region Morza Egejskiego rozprzestrzenił język, kulturę i handel, które ostatecznie przekształciły się w hellenistyczną Grecję.