Mahabharata to ogromny poemat epicki, który odgrywa obecnie centralną rolę w religii hinduskiej. Opowiada historię wielkiej rodziny Bharata i jej wojny o sukcesję. Wiersz został skomponowany pierwotnie w sanskrycie.

Naukowa analiza wiersza skłania niektórych do przypuszczenia, że ​​jakaś część wiersza może pochodzić z rzeczywistych wydarzeń, które miały miejsce już w 1400 r. p.n.e. Między 400 p.n.e. a 400 n.e. Mababbarata osiągnęła obecną formę.

Mababbarata najprawdopodobniej rozpoczęła się jako opowieść wojownika opowiedziana przez niego lub poetę o wydarzeniach w królestwie Kuruksetra w północnych Indiach. Opowiada historię walki o królestwo między potomkami króla Bharaty, toczonej przez dwie rodziny (Pandawów i Kaurawów) we wczesnej historii Indii. Bracia Pandawowie tracą królestwo na rzecz Kaurawów i podejmują tytaniczną walkę o jego odzyskanie. Fabuła pełna jest gwałtownych konfliktów, bogów, bogiń, bohaterów, obowiązku składania i dotrzymywania ślubów oraz daremności wojny. W niektórych przypadkach bohaterowie są prawdziwymi postaciami historycznymi. W innych postacie bohaterskie reprezentują ludzkie ideały lub bogów. Główna historia Mababbaraty jest przerywana wieloma historiami pobocznymi i dyskusjami, w tym o religii i obowiązkach. Centralnym elementem Mababbaraty jest dharma (kodeksy postępowania). Dharma opisuje właściwe postępowanie królów lub innych w różnych sytuacjach. W obecnej formie istnieje 18 odcinków do Mababbaraty. Ponadto istnieje dodatkowa sekcja zwana Harivamsa (genealogia boga Hari).

Mababbarata zawiera całą Bhagawadgitę , czyli Pieśń Boga. Bhagawadgita zapisuje rozmowę Ardżuny z woźnicą rydwanu, którym tak naprawdę jest Kryszna (awatar Wisznu). Filozoficzna rozmowa toczy się na polu bitwy między obiema stronami, które są gotowe na ostateczną rzeź. Zakłada określoną kosmologię, która różni się od wielu innych kosmologii, w tym kosmologii współczesnego Zachodu. Bitwa pomiędzy 18 armiami trwała 18 dni. Kosmologia Mababbaraty przedstawia wszechświat jako cykle powtarzającego się tworzenia i niszczenia. Wojna i nieuchronna śmierć wojowników będą miały miejsce jako część cyklu, który jest częścią Brahmana, czyli rzeczywistości. Filozoficzna dyskusja dotyczy karmy, predestynacji i ludzkiego działania. Działania ludzi są zdeterminowane, ale jednocześnie skuteczne w osiąganiu celów. Mababbarata została rozprzestrzeniona  na rozległych obszarach Azji Południowo-Wschodniej. Wiele z jej historii zostało wyrzeźbionych lub namalowanych na ścianach świątyń hinduistycznych w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Rzeźby płaskorzeźby w Angkor Wat i Angkor Thom w Kambodży przedstawiają jej sceny.