Historia terroryzmu 1952-2000


Ostatnio coraz częściej słyszy się o atakach terrorystycznych. Pierwsze próby pojawiały się już w połowie dwudziestego wieku.

W drugiej połowie XX wieku ludzie używali przemocy realizując polityczne interesy w celu obalenia istniejącego ładu. Coraz groźniejszy staje się terroryzm stosowany dla zyskania rozgłosu lub zdobycia poparcia celów politycznych. Niektórzy kierują się motywami religijnymi lub ideologicznymi. Mordują i porywają ludzi, podkładają bomby i porywają samoloty lub statki. Powodami takiego zachowania nie zawsze jest to samo, czasami jest to uzyskanie niepodległości i utworzenie własnego państwa, np., na Bliskim Wschodzie (Palestyna).

W Hiszpanii skrajne ugrupowania Euzkadi Ta Askatasuna, czyli ETA, rozpoczęło kampanię terroru, aby skłonić rząd do utworzenia rządu Basków. W Irlandii Północnej Irlandzka Armia Republikańska, IRA, nasiliły działanie w latach siedemdziesiątych w proteście przeciw rządowi brytyjskiemu. W latach siedemdziesiątych Frakcja Armii Czerwonej dokonywała aktów terrorystycznych w Niemczech Zachodnich, rabowano banki, a w 1977 roku porwano przedsiębiorcę Hansa-Martina Schleyera. Była też zamieszana w zamachy dokonane przez Palestyńczyków w 1972 roku podczas olimpiady w Monachium. We Włoszech terroryści z Czerwonych Brygad uprowadzili i zamordowali byłego premiera Aldo Moro.

Większość rządów odrzuca żądania terrorystów, w obawie, że ustąpienie zachęciłoby innych terrorystów do podobnych działań. Ostatnio słyszało się o ataku terrorystów na statek w pobliżu Somalii i porwaniu oraz zabiciu Polaka w Afganistanie. Podobne próby z pewnością będą się powtarzać.

Podziel się z kolegami