Arystofanes (450-388 p.n.e.) – grecki dramaturg

Arystofanes był czołowym dramaturgiem starożytnych Aten i ze względu na ilość i jakość jego dzieł, które zostały zachowane, jest zwykle uznawany za jednego z najlepszych dramaturgów w swoim społeczeństwie i epoce. Grecki dramat przeszedł przez dwie główne fazy, określane jako Stara Komedia i Nowa Komedia. Przejście między tymi dwoma etapami obejmowało środkową komedię, która jest w dużej mierze domniemana, chociaż często ostatnie dzieło Arystofanesa jest przypisywane temu etapowi. W Starej Komedii pojawił się chór, który komentował akcję wierszem i piosenką, pantomimą i burleską, a także szeroką satyrą polityczną i farsą. Nowa komedia zrezygnowała z chóru i przyjęła poczucie realizmu społecznego, chociaż jest to nadal względne. Arystofanes jako reprezentant końca jednej fazy pracował w czasach innowacji i zmian, a jego prace, jak można się było spodziewać, wzbudziły zarówno przychylne, jak i nieprzychylne komentarze.

Cały kanon dzieł Arystofanesa nie jest znany, ale uważa się, że zawiera około 40 dzieł, z których 11 przetrwało w formie częściowej lub całkowitej. Jego kariera zbiegła się w czasie z wojną peloponeską, która stała się tłem dla wielu z jego głównych dzieł, które przetrwały. Najbardziej fantastyczną sztuką Arystofanesa jest „Ptaki”, która opowiada o przygodach grupy ptaków, które tak bardzo zrażają się życiem w swoim rodzinnym mieście, że opuszczają je, by założyć własne, zwane Krainą Chmurnej Kukułki, zawieszone między niebem a ziemią.

Ptaki można odczytać jako atak na władców Aten i pomysł, że ludziom gdzie indziej będzie lepiej. „Żaby” to wcześniejsza sztuka, która bardziej bezpośrednio odnosi się do nędzy wojny. W Żabach działania bogów są wyraźnie przenoszone w sferę ludzkości, gdy Dionizos schodzi do piekła, aby odzyskać słynnego tragika, żeby stworzyć dzieło, które mogłoby oświecić życie mieszkańców Aten, biorąc pod uwagę obecnie żałosny stan tej sztuki w mieście.

Dodaj komentarz